Η Ιστορία της Βιβλιοθήκης Μηλεών
Χειρόγραφα βιβλία και έγγραφα - Συλλογές Αντικειμένων
ΧΑΡΤΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ
Χάρτης αστρονομίας
Πίνακας από το βιβλίο "Harmonia macrocosmica sen atlas universalis et novus", Adrea Cellari Palatini, Άμστερνταμ, 1708.

Εκτός από τα έντυπα βιβλία, υπάρχουν και 116 χειρόγραφα βιβλία. Τα περισσότερα είναι του 18ου αιώνα, ενώ υπάρχουν και φύλλα από κώδικες του 10ου, 11ου και 12ου αιώνα. Πρόκειται κυρίως για αντιγραφές αρχαίων ελληνικών, βυζαντινών και πατερικών κειμένων.

Ανάμεσα τους βρίσκονται :
  • Το χειρόγραφο του έργου του Νικόλαου Μαυροκορδάτου Φιλοθέου Πάρεργα το οποίο εξέδωσε το 1800 στη Βιέννη ο Κωνσταντάς
  • Τρεις τόμοι αυτόγραφοι του Φιλιππίδη, ο πρώτος μια "Πραγματεία Στοιχειώδης Φυσικής" και οι άλλοι δύο με τη μετάφραση των "Αρχών Φυσικής και Χημείας" του Brisson.
Τα χειρόγραφα βιβλία ταξινόμησε και κατέγραψε ο Αθανάσιος Παπαδόπουλος-Κεραμεύς ο οποίος και δημοσίευσε το 1901 τον Κατάλογον των Ελληνικών κωδίκων της εν Μηλέαις Βιβλιοθήκης.
Η ΕΠΙΓΡΑΦΗ
Ψυχής Άκος.
Η επιγραφή της Βιβλιοθήκης της Μηλιώτικης Σχολής, που είχε τοποθετηθεί εκεί από τον Γρηγόριο Κωνσταντά.

Υπάρχουν επίσης 1.000 περίπου λυτά έγγραφα, ταξινομημένα σε 23 φακέλους από τον Ευάγγελο Σκουβαρά το 1960. Είναι κυρίως έγγραφα του Κωνσταντά από το αρχείο της Μηλιώτικης Σχολής, καθώς και επιστολές, κείμενα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την τοπική ιστορία.

Στη Βιβλιοθήκη φυλάσσονται ακόμη :
  • Η σημαία της τοπικής επανάστασης του 1821.
  • Το πετραχήλι του Γαζή.
  • Tο γραφείο-κρεβάτι, η καρέκλα και το μαχαίρι του Κωνσταντά.
  • Μερικά εποπτικά όργανα της Σχολής από τα τέλη του 18ου αιώνα.
  • Oι πλάκες (αβάκια) όπου έγραφαν οι μαθητές από τις αρχές του 19ου αιώνα.
  • Μεταλλικές σφαίρες γεωγραφίας και αστρονομίας.
  • Κατάλοιπα της αρχαιολογικής συλλογής της Σχολής.
  • Μια προσωπογραφία του Γαζή.
  • Μια χαλκογραφία με θέμα τον Όμηρο.
  • Η επιγραφή της Μηλιώτικης Σχολής "ΨΥΧΗΣ ΑΚΟΣ" που σημαίνει "Θεραπεία Ψυχής".

Κείμενο : Ράνια Τζώρτζη

Σχεδίαση LYNX Group © 2005